Cimnastik yaparken tanıştığı tekvandoda Türkiye’ye madalyalar kazandırma peşinde

Beykozlu

Member
Kırklareli’nde cimnastik yaparken tanıştığı tekvando branşında dereceler elde ederek ulusal ekibe seçilen Irmak Karaca, Malta’da düzenlenecek Avrupa Yıldızlar Tekvando Şampiyonası’nda madalya hedefliyor.

Cimnastikten tekvandoya geçti, şampiyonada 3. oldu

Karaca, 2016 yılında Kırklareli Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde cimnastik yaparken, tekvandoya yöneldi. Çalışmalarını bu tarafta sürdüren Karaca, 2021 yılında İstanbul’da düzenlenen 6. WT Başkanlık Kupası Milletlerarası Şampiyonası’nda üçüncü olarak ulusal gruba seçildi.

Avrupa Yıldızlar Şampiyonası’nda maksat madalya

Ardından katıldığı Türkiye Yıldızlar Tekvando Şampiyonası’nda üçüncü, Arnavutluk’un Durres kentinde gerçekleştirilen 7. WT Başkanlık Kupası’nda ikinci olarak kürsüye çıkan Karaca, Malta’nın Swieqi kentinde gerçekleştirilecek Avrupa Yıldızlar Şampiyonası’nda tatamiye bir daha madalya amacıyla çıkacak.

Genç sportmen, Avrupa Şampiyonası’ndan daha sonra Dünya Kupası ve olimpiyatlarda da tatamiye çıkmayı hayal ediyor. Irmak Karaca, AA muhabirine, 6 yıl evvel cimnastik yaparken tesadüfen tekvando ile tanıştığını söylemiş oldu. Akabinde tekvando antrenörü Gökhan Yeşil ile çalışmalara başladığını, katıldığı mahallî tertiplerin akabinde ulusal ve memleketler arası şampiyonalarda da muvaffakiyet elde ettiğini anlatan Karaca, gelecek senelerda ülkesini en düzgün biçimde temsil etmek istediğini lisana getirdi.

“Hedefim tatamiye çıkıp, madalya alarak ülkemi temsil etmek”

Milli kadroda gayret etmenin gururunu yaşadığını vurgulayan Karaca, “25-28 Kasım’da Malta’da yapılacak Avrupa Şampiyonası’na gitmeye hak kazandım. Maksadım tatamiye çıkıp, madalya alarak ülkemi temsil etmek.” dedi.

“Dünya Kupası ve olimpiyatlara da katılmak istiyorum”

Dünya Kupası ve olimpiyatlara da katılmak istediğini anlatan Karaca, şunları kaydetti: “Öncelikle Avrupa Şampiyonası’nda madalya almak istiyorum. Kendime inanarak gideceğim. Buradan daha üstlere çıkmak istiyorum. Dünya şampiyonluğunu, olimpiyatlara gitmeyi hayli istiyorum. Bunların hayaliyle bu sporu yapıyorum. Önümde uzun yıllar var. Bu şampiyonada muvaffakiyet elde edip, daha sonrasında örnek aldığım eski ulusal atlet Ayşenur Taşbakan üzere Dünya Şampiyonası’nda muvaffakiyet elde etmek istiyorum.”