Fiyasko anlamı ne demek ?

Duryan

Global Mod
Global Mod
Fiyasko, basarszlk ve hayal krklgna sebep olan cogu zaman beklenmeyen ve hzl bir sekilde gelisen bir durum olarak tanmlanr. Terimin Latincede ack fiyasko anlamna gelen "disaster" sozcugunden turetildigi dusunulmektedir. Fiyaskolarn basarszlkla sonuclanmasna neden olan faktorler arasnda cogunlukla insan veya dogal kaynak hatalar yer almaktadr.

Fiyaskonun Tanm

Fiyasko, basarszlk, hayal krklg veya dogal olaylarn neden oldugu felaket anlamna gelen bir terim olarak tanmlanabilir. Fiyasko, genellikle bir basarszlk veya hzl bir sekilde gelisen cok ciddi sonuclara neden olabilecek bir durum olarak dusunulur.

Fiyaskonun Nedenleri

Fiyaskolarn nedeni, cogu zaman insan veya dogal kaynak hatalardr. Insan hatalar arasnda, eksik onlemler, gevsek denetim, kotu tasarm ve uretim, kotu yonetim, eksik veya hatal bilgi, kotu hesaplamalar, kotu ongoruler veya teknik sorunlar gibi durumlar yer almaktadr. Dogal fiyaskolar ise, yangnlar, sel basknlar, depremler, frtnalar veya volkanik patlamalar gibi dogal olaylar sonucunda ckabilir.

Fiyaskonun Sonuclar

Fiyasko sonuclar, her durumda farkllk gosterebilir. Ancak, cogu durumda olum, yaralanma, mal kayb, zarar gormus altyap ve cevresel etkiler gibi cok ciddi sonuclar ortaya ckabilir. Fiyaskolarn sonuclar ayn zamanda ekonomik ve sosyal sonuclar da olabilmektedir.

Fiyaskonun Onlenmesi

Fiyaskolarn onlenmesi, onlemlerin alnmas ve onlemlerin guncellenmesi ile mumkun olur. Onlemler arasnda, guclu bir denetim sistemi, daha iyi tasarm ve uretim teknikleri, iyi yonetim ve planlama, iyi deneyim ve bilgi, teknik sorunlarn onlenmesi ve guvenli calsma ortam olusturmak gibi cozumler yer almaktadr.

Sonuc

Fiyasko, beklenmeyen ve hzl bir sekilde gelisen, basarszlk veya hayal krklgna sebep olan bir durum olarak tanmlanr.