Aralık ayı faturaları artırımlı tarifeye nazaran mi kesildi? Dağıtım şirketleri savları yalanladı

Yenilmez

Active member
Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği

Elektrik faturalarındaki kademeli tarife uygulamasına ait bilgilerin paylaşıldığı açıklamada, “Kademeli elektrik tarifesi uygulaması mesken abone kümesi alçak tansiyon tek vakitli tüketicilerinin tamamı için geçerli olup, endeks okuma periyodu boyunca günlük ortalama 5 kilovatsaat ile altında ve üstünde olmak üzere iki farklı kademeye bölünmüştür. Günlük ortalama 5 kilovatsaat ve altındaki tarifelere maliyetler düşük olarak yansıtılmakta olup, bu uygulama ile dünya genelinde artan güç maliyetlerinden vatandaşlarımızın korunması amaçlanmaktadır.” sözlerine yer verildi.

“FATURALAR, EPDK’NIN BELİRLEDİĞİ TARZ KAPSAMINDA KESİLDİ”

Açıklamada, uygulamanın 1 Ocak 2022 prestijiyle yürürlüğe girdiği anımsatılarak, “1 Ocak 2022 tarife değişikliği daha sonrası sayaç okuması yapılan ve tüketim dönemi kısmen 31 Aralık 2021 ve öncesini kapsayan tüketicilerin faturalarında eski ve yeni tarifeler bir arada dikkate alınmaktadır. 2021 Aralık ayına ilişkin tüketimler bundan evvelki devrin tarifeleriyle faturalandırılırken 2022 Ocak ayına ilişkin tüketimler mevcut devrin tarifeleriyle kademeli olarak fiyatlanmaktadır. Bu uygulama Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafınca belirlenmiş metot ve metodoloji kapsamında yapılmaktadır.” denildi.

“ŞİRKETLERİN FAHİŞ KARLAR ELDE ETMELERİ MÜMKÜN DEĞİL”

Elektrik dağıtım şirketlerinin gelirlerinin 5 yıllık devirler için sabit ve TÜFE endeksli, bakılırsavli tedarik şirketlerinin gelirlerinin ise elektrik tedarik maliyetleri üzerinden yüzde 2,38 olarak belirlendiği söz edilen açıklamada, “ötürüsıyla Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) tarafınca elektrik dağıtım ve bakılırsavli tedarik şirketlerine düşük fiyatlı elektrik satılması suretiyle bu şirketlerin fahiş karlar elde etmeleri mümkün değildir.” tabiri kullanıldı.

Açıklamada, EÜAŞ’ın halihazırda perakende şirketlerine kısıtlı bir kapasiteyle güç sağladığı belirtilerek, “nazaranvli tedarik şirketleri güç muhtaçlıklarının epey düşük bir ölçüsünü EÜAŞ’tan temin edebilmektedir. misyonlu tedarik şirketleri yüksek ölçüdeki enerjiyi özgür piyasalardan yüksek fiyatlı olarak temin ederler. Özgür piyasa fiyatları global piyasalardaki emtia meblağları ve döviz kurundaki artış paralelinde son bir yılda yüzde 275 yükselmiştir. ötürüsıyla EÜAŞ tarifesi düzeyinin piyasa maliyetlerinin altında belirlenmesi faturaları düşürmek suretiyle tüketicileri destekleyici mahiyetteyken perakende şirketlerin gelirlerine bir tesiri yoktur. Tersine maliyet tabanlı kar oranı olmasından dolayı perakende şirketlerinin karlılıklarını olumsuz etkilemektedir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“DAĞITIM VE MİSYONLU TEDARİK ŞİRKETLERİ FİYAT BELİRLEYEMEZ”

Elektrik dağıtım şirketlerinin altyapı için 2011’den 2020’nin sonuna kadar 75 milyar lira yatırım yaptığı vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Elektrik dağıtım ve bakılırsavli tedarik şirketleri fiyat belirleyemez, fiyat artışı talebinde yahut teklifinde bulunamaz, faturalara rastgele bir bedeli keyfi bir biçimde yansıtamaz, fatura kalemlerinde rastgele bir oynama yapamazlar. Aksi biçimde bu şirketlere lisans iptali dahil ağır cezalar uygulanmaktadır. Fiyat tarifeleri EPDK tarafınca tüm kıymet zincirindeki maliyetlere bakılarak üçer aylık periyotlarda belirlenmekte ve kamuoyu ile şeffaf bir biçimde paylaşılmaktadır. EPDK tarifeleri belirlerken şirketlerin özelleştirme için ödedikleri bedeller için hiç bir biçimde karşılık ayırmaz ve döviz kurlarındaki değişimleri hiç bir biçimde dikkate almaz.”

EPDK FATURALARI İNCELEMEYE ALDI

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz, 1 Ocak’tan itibaren geçerli olan elektrik tarifelerinin aralık faturalarına yansıtıldığı tarafında kuruma iletilen şikayetler üzerine aralık ayına ilişkin faturaları mercek altına aldıklarını deklare etti.

EPDK Lideri Mustafa Yılmaz, perakende satış şirketlerinin birinci okuma tarihiyle son okuma tarihi içindeki gün sayısına bakılırsa hesaplama yapmak zorunda olduğunu belirterek, “Perakende şirketleri, mesela, aralık ayı ortasında ne kadar gün var ise tüketimi ona göre oranlayarak eski fiyatlar üzerinden, ocak ayı ortasında ne kadar gün var ise da bir daha tüketimi ona bakılırsa oranlayarak yeni tarife üzerinden hesaplama yapmak zorunda. Her tüketici kullandığı ayın tarifesine bakılırsa elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır” diye konuştu.

AA / Nuran Erkul Kaya – İktisat Haberleri