Burak Sakçı İzmir Poomsae Şampiyonası’nda Altın Madalya Kazandı

Beykozlu

Member
AJANSSPOR – HABER

İller Ortası Taekwondo Poomsae Kupası Şampiyonası, Dünya Engelliler Günü (3 Aralık) sebebiyle İzmir’de düzenlendi. Turnuvada sportmenler taekwondo’nun temelini oluşturan poomsae kategorisinde yarıştılar.

Poomsae Kupası Şampiyonası’nı Burak Sakçı kazandı

Bugün gerçekleştirilen turnuvayı GK Şampiyonlar Spor Kulübü atleti Burak Sakçı kazandı. Altın madalyayla konutunda dönen Burak Sakçı, doğuştan cam kesik hastası.

Burak Sakçı: Sporda herkes muvaffakiyet yakalayabilir

Şampiyona’da altın madalya kazandıktan daha sonra Anadolu Ajansı’na konuşan Burak Sakçı, şunları söylemiş oldu: “İmkan olduğu sürece sonlarımız çerçevesinde her şeyi yapabiliriz. Sporun her kolunda cam kesik hastalarının ve tüm engelli bireylerin başarılı olabileceğine inanıyorum.” Sakçı’nın antrenörü Gülsena Karakuyulu ise cam kesik hastalarının hem sporda tıpkı vakitte hayatın her alanında başarılı olabileceklerini söylemiş oldu.

Cam kesik hastalığı nedir?

Cam kesik hastalığı, cam bebek hastalığı ve kırılgan kemik hastalığı olarak da bilinir. Hastalığın tıbbi ismi osteogenesis imperfecta’dır. Kalıtsal bir hastalık olan cam kesik hastalığında kemikler belli bir travma yahut faydalanma olmadan kırılır.

Burak Sakçı evvel yürümeyi öğrendi daha sonra ehliyet aldı

Doğuştan cam kemik hastası olan Burak Sakçı 7 yıl boyunca 5 defa ameliyat oldu ve yaklaşık olarak 1500 seans fizik tedavi gördü. Bu operasyonların akabinde yürüteçle yürümeye başlayan Burak Sakçı, yürümeyi öğrendikten daha sonra biroldukça kişinin yapamayacağını söylemesine karşın otomobil kullanmayı öğrendi, ehliyet aldı. Sakçı, 5 Ağustos 2020’de Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda şunları söylemiş oldu: “Hayatta her şey olabiliyor lakin umutlar nefes aldığımız sürece devam ediyor. Yalnızca mevte deva yok. Umut olduğu sürece engellilerin yapamayacağı hiç bir şey yok. Bana ‘Ehliyet alamazsın.’ dediler. Lakin ben pes etmedim. Hayallerimin peşinden koştum ve ehliyetimi aldım. daha sonra kendi otomobilimi da aldım.”

Umutlar Kırılmaz isminde bir kitap yazdı

Hikayesiyle herkesi etkileyen Burak Sakçı, insanlara ilham olmak maksadıyla “Umutlar Kırılmaz” isminde bir kitap yazdı. Sakçı, kitabı yazış sürecini şu tabirlerle anlattı: “Bu süreçte epeyce acı çektim. Biroldukca olumsuzluk ve zorluk yaşadım. Lakin asla pes etmedim. Yaşadığım her aksilikte daha kuvvetli bir biçimde geri döndüm. Zira düşündüğüm vakit acısını hissettiği ayaklarım vardı. Başımıza ne gelirse gelsin hayata sıkı sıkıya tutunup ömrün hoşluklarını tadabiliriz. Diğerlerine umut olmak için bu kitabı yazdım.”