Kritik toplantının bilgileri ortaya çıktı! İşte fatura indirimi için masadaki üç formül

Yenilmez

Active member
Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı 21 elektrik dağıtım bölgesinin yöneticileriyle iki kritik toplantı yaptı. Birinci görüşmede altyapı yatırımları, mevcut durum ve afet idaresi teknik seviyede ele alındı. Bakan Fatih Dönmez’in görüşmede 21 güç bölgesinde faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketlerini uyararak, “Afet üzere olağanüstü periyotlar için tatbikat yapın. Kriz idaresini oluşturun” dediği öğrenildi.

2 SAATLİK TOPLANTI

Basına kapalı olarak gerçekleşen birinci toplantı yaklaşık 2 saat sürdü. Toplantının akabinde açıklama yapan Güç Bakanı Dönmez, “Elektrik dağıtım şirketlerimizle bir ortaya gelerek çalışmaları değerlendirdik. İkazlarımızı yaptık. kuvvetli ve zayıf olduğumuz noktaları değerlendirdik. Dağıtım şirketleri tarafınca 40 milyar liralık yatırım yapıldı. Bu yıl bu sayı 67 milyar liraya yükselecek. Yeni yatırımlarla şebeke ağımızı genişletiyoruz. 100 milyar dolarlık yatırım son 20 yılda yapıldı. 100 bin megavata elektriğimizi son 20 yılda ulaştırdık” tabirlerini kullandı.

ELEKTRİKTE İNDİRİM İÇİN TALEPLER MASADA

Güç meblağlarının global sorun haline geldiğini, 2021’den itibaren kömürün fiyatının 5, doğalgazın ise 10 kat arttığını hatırlatan Dönmez, “2021’de elektrik ve doğalgaz faturalarında hükümetimiz 100 milyar liralık dayanakta bulundu. Dolaylı ve direkt takviyelerin meblağı 165 miyar lira. Elektrikte yüzde 50, doğalgazda ise yüzde 75 düzeyinde. Bu süreçte güç bölümünden bilhassa sürece daha fazla katkı sağlamalarını beklediğimizi söz ettik” dedi.

Yüksek faturalarla ilgili küçük ölçekli işletmeler ve STK’lardan gelen teklifleri değerlendirdiklerini belirten Dönmez, vatandaşı provoke etmeye çalışan muhalefet partilerine reaksiyon göstererek, “Enerji kesimi her gün kendini yenilerken altyapı yatırımları ve hür piyasa atılımlarıyla örnek gösterilirken muhalefetin Türkiye’nin tökezlemesi üzerine kuran bir siyasetin adeta freni boşalmış bir kamyon üzere her gün palavralarla dolu bir yokuştan indiğini görüyoruz” diye konuştu.

ELEKTRİK TARİFELERİ İÇİN YENİ FORMÜLLER

Sabah’ta yer alan habere nazaran, görüşmede yalnızca dağıtım şirketlerinin sahipleri yer alırken, elektrik faturalarının üstündeki yükün vatandaş lehine hafifçeletilmesi konusunda neler yapılabileceğine dair hususların da ele alındığı bir dizi başlığın görüşüldüğü öğrenildi.görüşmede konutlar için tarife sonunun yükseltilmesi, konutlarda ikinci kademe için uygulanan yüzde 127’lik artırımın bir kısmının geri alınması ve dağıtım bedellerinde indirim üzere başlıklar üzerinde durulduğu tabir edildi.

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?

Toplantılara Bakan Dönmez’in yanı sıra Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ile EPDK, EÜAŞ, TEDAŞ ve TEİAŞ’ın idareleri katıldı. Özel bölümden ise ortalarında ELDER Lideri Kıvanç Zaimler, Limak İdare Heyeti Lideri Nihat Özdemir, Kolin İdare Şurası Üyesi Celal Koloğlu, Cengiz Holding İdare Heyeti Lideri Mehmet Cengiz, Çıkarı Holding İdare Konseyi Lider Yardımcısı Şaban Cemil Çıkarı, Çalık Holding İdare Heyeti Lideri Ahmet Çalık’ında ortalarında olduğu işverenler katıldı.

Haberler.com – İktisat

Elektrik Faturası, Fatih Dönmez, İktisat, Şimdiki, Haberler