Son Dakika: Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı! Türkiye, Arnavutluk’a yüzlerce zelzele konutu teslim etti

Yenilmez

Active member
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan yeni yılın birinci resmi ziyaretini Arnavutluk‘a gerçekleştirdi. 12:30 sularında Tiran Milletlerarası Havalimanı’na inen Erdoğan’ı Başbakan Edi Rama resmi merasim karşıladı. Erdoğan’a ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu eşlik ediyor.

“ERDOĞAN, DEDİKLERİNİ YAPAN BİR KİŞİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan
, Arnavutluk Başbakanı Rama ile TOKİ tarafınca Laç kentinde depremzedeler için inşa edilen konutların teslim merasimine katıldı. Teslim merasiminde konuşan Arnavutluk Başbakanı Rama, ” Cumhurbaşkanı Erdoğan, dediklerini yapan ve yaptığını söyleyen bir kişidir” dedi.

“DEPREM daha sonraSI YARDIMA KOŞAN BİRİNCİ ÜLKE OLDUK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan
ise “Arnavutluk’un sevinci sevincimiz, ezası da bizim sorunumuzdur. Kıymetli dostum Başbakan Rama ile projeleri yakından takip ettik. Milletlerarası topluluğun özellikle İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Arnavutluk’a yardım eli uzatmasını sağladık. Sarsıntıdan daha sonra bölgeye yardıma koşan birinci ülke olmamız aramızdaki dayanışmanın en değerli göstergesidir. Alandaki bu yardımlarımızın yanı sıra Arnavut kardeşlerimizin yükünü bir nebze hafifçeletmek için yıkılan konutların yerine yenilerini inşa etmek sonucu aldık.” sözlerini kullandı.

“522 KONUTU SAHİPLERİNE TESLİM EDİYORUZ”

Yıkılan konutların yerine TOKİ yatırımı ile yeni binalar yaptık. 2020 Temmuz ayında, koronavirüs salgınına karşın tıpkı yılın Aralık ayında inşaatlara başladık. Bundan 13 ay evvel tam bu noktada, konutların temel atma merasimini canlı kontakla gerçekleştirdik. Bugün de toplam 522 konutu içeren ve yaklaşık 42 milyon euroya mal olan bu daireleri sahiplerine teslim ediyoruz. Teslim ettiğimiz konutların Arnavutluk’a ve hak sahiplerine güzel olmasını diliyorum. Bu süreçte Türkiye olarak biz de sarsıntıya, sel ve yangın afetlerine maruz kalsak da Arnavutluk halkına olan kelamımızı yerine getirdik. Artık altını çiziyorum, kardeşliğin nişanesi çağrıldığında gelmek değil, gereksinim olduğunda orada olmak şiarıyla yanınızda yer alacağız. İnşallah bu hasbi temel üzerine inşa ettiğimiz Türkiye-Arnavutluk dostluğu devam edecektir. Kıymetli dostlarım, hem ortak bir tarihi hem ortak medeniyet bedellerini paylaşıyoruz. Yeterli ve berbat gününde kardeşinin yanında olmak bizim en değerli medeniyet değerlerimizdendir.

“ELİMİZDEKİ İMKANLARI ONLARLA PAYLAŞTIK”

Koronavirüs salgınında o büyük devletler ülkeler kendi içerisine kapanırken, sonlarının dışını gözlerine kapanırken, biz ayrım yapmadan herkese dayanak olduk. Paylaşmanın rahmetine, dayanışmanın gücüne inanarak, dostlarımıza dayanak verdik, elimizdeki imkanları onlarla paylaştık.

Açılış merasimine videokonferans idaresiyle katıldığım hastanenin ismini dostluğumuzu yansıtan Türkiye-Arnavutluk hastanesi koyduk. Bu hastanede Türk ve Arnavut hekimler omuz omuza çalışıyor ve şifa dağıtıyor. Artık de zelzele konutlarının açılışıyla Türkiye-Arnavutluk dostluğunu taçlandırıyoruz. Bu vesileyle bir kere daha zelzelede hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına sabır diliyorum.”

Haberler.com – İktisat Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk, Dünya, İktisat, Aktüel, Haber