Suriyeli İşadamları Derneği Lideri Mahmut Osman: Güçleri var ise bizi göndersinler bakalım

Yenilmez

Active member
Türkiye Toplumsal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın (TÜSES) “Göçün İktisat Politiği” temalı toplantısı geçen 27 Kasım Cumartesi günü İstanbul’da Taksim’deki Point Otel’de yapıldı. Toplantıya özel konuk olarak davet edilen Türkiye merkezli Suriye Milletlerarası İş Derneği Lideri Mahmut Osman, “Suriyeli teşebbüsçüler Türkiye’de ne yapıyorlar? Ne hissediyorlar?” başlıklı bir konuşma yaparak bilhassa Suriyeli iş insanlarının Türkiye’deki problemlerine ve beklentilerine dair bilgi verdi.

“KAMPLARDA KALAN BİRİLERİ var ise ONLARI GÖNDEREBİLİRLER…”

Independent Türkçe’nin sorularına karşılık veren Suriyeli İşadamları Derneği Lideri Mahmut Osman, “İktidara geldiğimizde Suriyelileri göndereceğiz” diyen muhalefet partilerine de seslendi. Aslen Halepli olan Osman şu sözleri kullandı;

“Dönerler mi o öbür ancak gönderebilirler mi hayır gönderemezler. Güçleri var ise göndersinler bakalım. Karşılarında hayli önemli bir Türk iş adamı, Türk insanı duracaktır. Kardeşim sen benim işimi bozuyorsun, nereye gönderiyorsun, kimi gönderiyorsun? Kamplarda kalan birileri var ise tahminen onları gönderebilirler olağan fakat iş yapan, şu an iş durumda mimar olsun, mobilyacı olsun özellikle orta elaman dediğimiz usta pozisyonunda olan insanlara gelecek iktidar baskı yapmaya kalkarsa karşılarında Türk iş insanlarını bulacaktır.”

Suriyeli İşadamları Derneği Lideri Mahmut Osman.

“SURİYELİLER DIŞARIDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR SERMAYE GETİRDİLER”

“NİTELİKLİ VE YETİŞMİŞ ELEMAN BULAMIYORUZ… NE TÜRK NE YABANCI”

Türkiye’de işsizliğin değil iş beğenmezliğin var olduğunu belirterek parayla ilan vermelerine karşın nitelikli ve yetişmiş eleman bulamadıklarını söyleyen Mahmut Osman, “Yok… Türk de yok yabancı da yok. Ha kim var? İşini daha güzel pozisyona yükseltmek isteyen, daha yeterli kurallarda iş arayanlar geliyor. Lakin ‘ben işsizim, işsiz kaldım’ diyen Türkiye’de şu anda ne yabancı ne Türk var. var ise bana gelsin. Adam gidiyor İŞKUR’a kayıt yaptırıyor daha sonra iş teklifi gelince şu şu biçimdedir bu bu biçimdedir diyerek beğenmiyor. Hele hele güzel yetişmiş elemansa usta, tezgahtar pozisyonundaysa bunlar yok. Hakikaten yok. Yabancı da yok, Türk de yok” sözlerini kullandı.

İktisat Haberleri