Türk kültür mirası ‘Bohça’da toplandı

Aslıhan

Active member
Birinci kere 1945 yılında devrin Ulusal Eğitim Bakanı tarafınca kurulan Olgunlaşma Enstitüleri’ne kimlik kazandırılması hedefiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde kurumsal dönüşüm çalışmaları yapılıyordu. Çeşitli programlar kararında Bohça isminde bir marka kuruldu. Eserler, Beyoğlu Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde hayata geçirilen Bohça mağazasında görücüye çıktı.

Gençlerin tasarım ve el sanatları alanında yetiştirilmeleri ve bölümün saygın kuruluşlarında istihdam edilebilmeleri amacıyla hayata geçirilen 24 enstitüye yeni bir kurumsal kimlik kazandırılması emeliyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde kurumsal dönüşüm çalışmaları yürütülüyordu. Akademisyenler, dizayncılar ve moda dalından isimlerden oluşturulan bir istişare konseyi, enstitüleri yakından takip edip bir muhtaçlık listesi oluşturdular. İki yıl süren çalışmalar kararında ‘Bohça’ ismiyle bir marka oluşturuldu. El emeği, göz ışığı eserler Beyoğlu Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde oluşturulan ortak enstitü markası ‘Bohça’da görücüye çıktı.

Emine Erdoğan, açılışını geçtiğimiz hafta şahsen gerçekleştirdiği markada yer alan eserleri tek tek inceledi. Erdoğan, ‘Binlerce yıllık bohçayı açıyoruz'” diyerek “Türk iğnesinin mucizesi” olarak hafızalarda yer eden enstitülerin Türk külçeşidini yurt haricinde da yansıtacak kıymetli bir misyona sahip olduğunun altını çizdi. Hakikaten Bohça mağazasının New York ve Londra gibi kentlerde açılması gündemde. Ayrıyeten mağazada satılan mamüllerin satışından elde edilecek gelir bir daha genç tasarımcıların eğitiminde kullanılacak.

Projenin müşavere konseyinde yer alan Suzan Toplusoy ve Banu Yentür ile konuşma imkanı buldum. “Tasarımcı kimliğimle işin daha fazlaca tasarım üretim ve sürdürülebilirlik tarafında dayanak vermeye çalıştım. Olgunlaşma Enstitüleri’nin eğitim sürecine devam ederken bir taraftan da markalaşma sürecine katkı sağladık” diyen Toplusoy, markalaşma sürecinin usta öğreticilere, öğretmenlere ve bilhassa öğrencilere büyük bir motivasyon sağladığını belirtti. Yentür de “Amacımız 1940’larda başlamış bu hoş oluşumun DNA’sını bozmadan geleceğe taşımak. Burayı 24 okulun vitrini olarak görmek gerekiyor. Havludan çantaya terlikten küpeye kadar dokunuş getirdik.’
tabirlerini kullandı.