Yüzücü Angelina Köhler havuzun kraliçesi

Yenilmez

Active member

100 metre kelebekte dünya şampiyonu ve Paris'te tekrar atak yapmak istiyor. Buna rağmen Angelina Köhler son derece sakin.

Angelina Köhler hedefi vurdu, skorborda baktı, inanmakta zorluk çekiyormuş gibi başını salladı ve sonra elini ağzına koydu. 23 yaşındaki başarmıştı: 100 metre kelebekte dünya şampiyonu olmuştu. Ve bu Olimpiyat Oyunları'ndan sadece yarım yıl önceydi. 56.28 saniyelik bir zamanla.

Artık Paris'te Almanya'nın madalya umutlarından biri. 1.80 metre boyundaki Alman yüzücü paniklemiyor – tam tersine. “Henüz kendinizi çıldırtmaya değmez, daha başlamadı bile. Benim için sakin kalmak ve soğukkanlılığınızı korumak önemli,” dedi yaz aylarındaki büyük etkinlikten önce t-online'a.

Üç yıl önce, eleme aşamasında koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle Tokyo'daki Olimpiyat Oyunları'nı kaçırmıştı. O zamanlar, en iyi formunda olmak söz konusu bile değildi. Köhler için hayatını değiştiren bir deneyimdi. Ama aynı zamanda ders çıkarabildiği bir deneyimdi. Ağustos 2021'de Instagram'da şunları yazdı: “Oyunlara katılmamak benim için büyük bir aksilikti. Bunu sindirmek için kendime biraz zaman ayırmam gerekiyordu. Ama tam da bu zaman bana bir hedefe ulaşamamanın kötü bir şey olmadığını ve böyle bir durumda sana yardım edecek insanların olduğunu gösterdi.”

Köhler, kendine daha da odaklanarak çalıştı ve Dünya Şampiyonası unvanıyla en büyük hedeflerinden birine ulaştı. “Bu yüzden yüzüyorum, bu yüzden kendimi suda işkenceye sokuyorum,” dedi t-online'a. Zaferinden bu yana, Alman yüzmesinin “afiş çocuğu” oldu. Ancak “rol model” olmanın daha da iyi olduğunu düşünüyor. Şöyle açıklıyor: “Yapabileceğiniz en iyi şey, çocukları spor yapmaya motive etmektir.”

Köhler, Şubat ayındaki zaferinin bir sonucu olarak kendisinden başka bir beklenti duymuyor. Berlin'deki SG Neukölln'den yüzücü, “Benim için her zaman kendim kalmak önemli. Özgün kalmak ve rol yapmamak,” diyor. “Sadece eğlenmek istiyorum. Hayatınızda rekabetçi spor yaptığınız çok kısa bir zaman var ve eğer sadece kendinizden beklentileriniz varsa ve 'Yapmalıyım, yapmalıyım' diye düşünüyorsanız, o zaman en güzel anı kaçırırsınız. En önemli şey anın tadını çıkarmak ve rekabetçi spor yapabilmektir.”

Köhler, Paris'ten önceki haftalarda hiçbir baskı hissetmiyor. Neden? “Olimpiyat Oyunları'ndan önceki zamanı her zaman büyülü buluyorum. Çok nadir oluyor,” diyor ve ekliyor: “Keyfini çıkarmak istiyorum. Sonuçta, sadece Olimpiyat Oyunları'ndaki iki gün önemli. Önemli olan bu.”

Köhler “eğlenceyi kaybetmek” istemiyor. Peki ya madalya kazanırsa? “O zaman hayatımın hayallerinden biri gerçek olurdu. O zaman uygun şekilde kutlardım. O zaman büyük bir parti verirdim. Evet, göreceğiz. Bu kesinlikle kariyerimin en önemli anı olurdu.”